Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.
Родини та люди, які перебувають у стосунках постійно ухвалюють непрості фінансові рішення.
Родини та люди, які перебувають у стосунках постійно ухвалюють непрості фінансові рішення.
1. ДІАЛОГ2. ОБЛІК3. ЦІЛІ
Зробіть ваші стосунки міцнішими та фінансово стабільними.
Родини та люди, які перебувають у стосунках постійно ухвалюють непрості фінансові рішення.
Родини та люди, які перебувають у стосунках постійно ухвалюють непрості фінансові рішення.
1. ДІАЛОГ2. ОБЛІК3. ЦІЛІ
Зробіть ваші стосунки міцнішими та фінансово стабільними.
ЕТАП 1
Далі ви побачите список тем для розмов. Та це не означає, що потрібно сідати й методично анкетувати себе та кохану людину.
для обговорення
1. Досвід ведення та принципові правила родинного & особистого бюджету
Чому це важливо: довіра у родині формується тоді, коли є розуміння спільних правил. Плюс це хороша нагода поділитися фінансовими звичками, які існували у ваших батьків, розповісти, що з цього вам подобалося, а що ні.
1. Як у твоїй сім’ї батьки розподіляли фінанси? Це був спільний бюджет чи кожен мав свої гроші?2. Які фінансові принципи твоїх батьків ти вважаєш правильними й хотів(ла) би перейняти для нашої сім’ї?3. Як у твоїй сім’ї ставилися до заощаджень? Було прийнято відкладати гроші чи витрачати на поточні потреби?4. Як у твоїй родині ставилися до кредитів і боргів? Чи було це нормою чи, навпаки, уникали позик?5. Чи отримував/ла ти кишенькові гроші в дитинстві? Якщо так, чи існували певні правила щодо витрачання або накопичення?
2. Фінансовий стиль та звички на сьогодні
Чому це важливо: якщо бути відвертими, то основні звички стають зрозумілі ще з перших побачень. Але в сімейних стосунках важливу роль відіграє сумісність фінансових стилів. Відверта розмова допоможе зрозуміти, де ваші підходи збігаються, а де варто шукати компроміс.
1. Який твій фінансовий стиль: ти більше схильний(а) до економії чи до витрат?2. Як ти ставишся до спонтанних покупок? Чи часто їх робиш?3. Чи залишаєш чайові, за яких умов, скільки вважаєш за норму?5. Як ти обираєш, на що варто витрачати більше, а на чому можна заощадити?6. Чи маєш ти звички або хобі, які потребують значних фінансових витрат?
3. Вибір моделі сімейного бюджету
Чому це важливо: пари по-різному розпоряджаються заробленими грошима; бюджет може бути спільним, роздільним чи змішаним. Обирайте собі комфортний формат і не бійтеся вносити зміни, якщо не все складається, як задумували.
1. Якою ти уявляєш нашу фінансову систему в сім’ї: спільний бюджет, частково спільний чи повністю окремі фінанси?2. Які фінансові питання ти вважаєш важливими для спільного обговорення, а які кожен може вирішувати самостійно?3. Які категорії витрат точно повинні бути спільними (оренда, їжа, комунальні тощо)?4. Чи потрібно нам встановлювати ліміти на певні витрати (наприклад, особисті покупки, відпочинок, розваги)?5. Які фінансові питання ти вважаєш важливими для спільного обговорення, а які кожен може вирішувати самостійно?
4. Досвід обслуговування у банках та довіра до технологій
Чому це важливо: для розуміння досвіду кожного з партнерів. Можна поділитися знаннями про корисні послуги від банків і загалом про досвід обслуговування у різних компаніях. Якщо ви користуєтеся спеціальним застосунками чи програмами для ведення фінансового обліку, то ці знання будуть корисними й коханій людині.
1. Які банки ти використовуєш зараз і чи все влаштовує у їх роботі?2. Чи є у тебе негативний досвід співпраці з банками? Що стало причиною?3. Як ти ставишся до автоматизації фінансів (автоплатежі, автозаощадження, фінансові планувальники)?4. Чи користуєшся двофакторною аутентифікацією та іншими методами захисту фінансів?5. Чи зберігаєш ти готівку «про всяк випадок» чи повністю довіряєш безготівковим розрахункам?
5. Важливість благодійності й допомоги іншим
Чому це важливо: один партнер може регулярно донатити на армію чи благодійні фонди, а інший — вважати це неважливим. Варто узгодити позиції.
1. Чи маєш досвід благодійності? Якщо так, у яких форматах (грошові пожертви, волонтерство, підтримка знайомих тощо)?2. Як ти вважаєш, потрібно обговорювати такі витрати чи кожен може самостійно вирішувати, кому допомагати?3. Як ти ставишся до того, щоб фінансово допомагати родичам або друзям?4. Як ти ставишся до благодійності у вигляді часу та зусиль, а не грошей (волонтерство, організаційна підтримка тощо)?5. Чи потрібно обговорювати благодійні витрати разом, або ж кожен може самостійно вирішувати такі питання?
6. Наявність боргів чи зіпсованої кредитної історії
Чому це важливо: надто багато людей намагаються, але їм так і не вдається приховати борги від своїх партнерів. Ключ до успішного фінансового життя разом — це не просто спілкування, а чесне спілкування. Тож, чи маєте ви борги? Якщо так — який у вас план погашення боргу?
1. Як ти ставишся до кредитів і позик?2. Чи вважаєш ти, що борги можуть бути корисними (наприклад, іпотека, бізнес-кредит), чи краще уникати будь-яких позик?3. Як ти вважаєш, чи потрібно в парі відкрито говорити про борги? Чи це особиста справа кожного?4. Чи перевіряв(ла) ти коли-небудь свою кредитну історію? Якщо так, яка вона?5. Як ти бачиш нашу фінансову стратегію у випадку боргів – погашати їх якомога швидше чи діяти поступово?
7. Фінансові цілі та мрії
Чому це важливо: хочемо ми цього чи ні, але за нашими мріями йдуть фінансові витрати. Обговорення таких тем допоможе не тільки синхронізувати ваші плани на майбутнє, а й краще розуміти можливі витрати й правильно планувати бюджет. Ця розмова може стати стартом накопичення коштів для бажаних цілей і визначення пріоритетів.
1. Чи маєш ти якісь фінансові мрії або великі покупки, про які давно думаєш?2. Чи готовий(а) відмовлятися від якихось витрат заради досягнення фінансових цілей?3. Які фінансові мрії ти хочеш реалізувати разом?4. Як ти бачиш процес ухвалення рішень щодо великих витрат у сім’ї?5. Чи розглядаєш ти можливість інвестування? Які інструменти здаються тобі найбільш привабливими?
8. Фінансова підтримка батьків та інших родичів
Чому це важливо: деякі люди фінансово допомагають своїм родичам. Важливо проговорити, наскільки це буде прийнятно у ваших стосунках.
1. Ти вважаєш допомогу батькам обов’язком чи це питання можливостей?2. Чи підтримуєш ти зараз фінансово своїх батьків або інших членів родини?3. Чи потрібно обговорювати й погоджувати кожен випадок допомоги, чи кожен може самостійно вирішувати, коли й скільки допомогти?4. У яких ситуаціях, на твою думку, допомагати не варто?5. Як ти ставишся до того, щоб підтримувати рідних не грошима, а в інші способи (оплата конкретних послуг, купівля необхідних речей тощо)?
9. Ставлення до інвестицій та додаткового доходу
Чому це важливо: один партнер може бути готовий ризикувати, вкладаючи в криптовалюту чи акції, а інший — вважає це небезпечним. Важливо знайти баланс та домовитися між собою.
1. Чи маєш ти досвід інвестування?2. Як ти ставишся до ідеї мати пасивний дохід через інвестиції?3. Чи вважаєш, що інвестування має бути частиною нашого спільного бюджету?4. Як ти ставишся до втрати частини вкладених коштів у разі невдалих інвестицій?5. Яку частину сімейного бюджету ти вважаєш розумним вкладати в інвестиції?
10. Розмова про План Б
Чому це важливо: ця тема важлива і в мирний час, а під час війни поготів. Чи є в сім’ї запас коштів на випадок втрати роботи? Яку фінансову подушку ви матимете за кілька років? Ці питання варто обговорити, коли починаєте спільне життя.
1. Чи маєш ти зараз фінансовий запас, тобто фінансову подушку?2. Яку суму ти вважаєш достатньою для фінансової подушки?3. У тебе є звичка регулярно відкладати гроші?4. У яких ситуаціях ти вважаєш за доцільне використовувати фінансовий резерв?5. Чи погоджуєшся з тим, що частина фінансового резерву може бути в інвестиціях або інших активах?
11. Розподіл витрат на дітей (якщо плануєте мати дітей)
Чому це важливо: витрати на дитину можуть бути значними — освіта, медицина, гуртки. Варто з’ясувати, чи маєте ви схожі погляди щодо цього. Не менш важливим є питання доходу під час декрету та можливості жінки повернутися на роботу після народження дитини, якщо вона цього хоче. Без підтримки партнера реалізувати все це буде складніше.
1. Як ти ставишся до планування бюджету для дитини ще до її народження?2. Чи варто відкривати окремий рахунок або фонд для потреб дитини?3. Як ми будемо ділити щоденні витрати на дитину: харчування, одяг, іграшки, медичні послуги?4. Чи варто давати дитині кишенькові гроші з раннього віку? Якщо так, то як їх регулювати?5. Чи розглядаєш ти можливість відкладання грошей на вищу освіту дитини?
12. Вихід на пенсію та ставлення до руху FIRE (ранній вихід на пенсію)
Чому це важливо: для амбітних і цілеспрямованих молодих чоловіків та жінок рання пенсія може бути драйвером для кар’єрного росту, а відповідно, і фінансового благополуччя. І в цілому важливо поспілкуватися про місце роботи у вашому житті, про важливість work-life balance, про бажані зміни в майбутньому тощо. Дуже круто після таких розмов отримати підтримку коханої людини й віру у свої сили.
1. Як ти уявляєш наше життя після виходу на пенсію?2. Чи розглядаєш ти можливість продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку?3. Як ти ставишся до інвестицій як способу накопичення на пенсію?4. Чи знайомий(а) ти з концепцією FIRE? Якщо так, що ти про це думаєш?5. Чи варто нам розглядати FIRE як спільну фінансову ціль?
ВІТАЄМО!
Ви пройшли перший етап
Зробіть маленьку перерву і підпишіться на наші соцмережі. Там ви знайдете ще більше інформації про інвестиції.
Слідкуйте за нами:
Пройдіть разом з коханою людиною курс «Інвестиційний трамплін» та сплануйте спільне майбутнє грамотно.
У відділ турботи Академії напишіть ПРОМОКОД
COUPLE
За 14 днів ви зрозумієте, які інвестиції доступні в Україні у 2025 році, та затестите на практиці.Розберетеся, як працюють такі види інвестування:
Аліна Шух, авторка та менторка курсу, детально розкаже, як скласти фінансовий та інвестиційний плани, щоб наочно відстежувати прогрес, розуміти свої прагнення й терміни реалізації цілей.
ЕТАП 2
Ухвалення будь-якого фінансового рішення має ґрунтуватися на цифрах. Тільки вони покажуть вплив вашого рішення на фінансову ситуацію у найближчому майбутньому.
Навіщо вести облік своїх грошей?
Часто до великих витрат призводять дрібні витрати. У повсякденності ми їх не помічаємо, але вони – чи не найбільший ворог сімейного бюджету. Ось кілька прикладів, які пояснюють, чому потрібно вести облік.
Ви полюбляєте купляти соки у супермаркетах.Щотижня випиваєте по 5 пляшок, купуючи їх в міні-маркеті біля офісу або в супермаркеті біля дому.Середня ціна ≈ 115 грн за кожну.Себто це 5 пляшок у тиждень × 4 тижні = 20 пляшок.Сума витрат на місяць складе 20 пляшок × 115 грн ≈ 2 300 грн у місяць.
Якщо сумлінно фіксувати ці витрати, то ви побачите, що на сік витрачаєте приблизно 27 600 грн щомісяця.Погодьтесь, така сума вже привертає увагу.
Варіанти є.Наприклад, придбати додому соковижималку, готувати сік вдома й брати його з собою на роботу в пляшці. У цьому випадку математика буде такою:● соковижималка 4 000 грн один раз;● пляшка 1 000 грн один раз;● фрукти ≈ 900 грн щомісяця;● разом у перший місяць ви витратите ≈ 5 900 гривень.А потім ви будете витрачати кошти тільки на купівлю фруктів.
Як бачимо, різниця між двома підходами становить:27 600 – 15 800 = 11 800 гривень на рік.
Варіанти є.Наприклад, придбати додому соковижималку, готувати сік вдома й брати його з собою на роботу в пляшці. У цьому випадку математика буде такою:● соковижималка 4 000 грн один раз;● пляшка 1 000 грн один раз;● фрукти ≈ 900 грн щомісяця;● разом у перший місяць ви витратите ≈ 5 900 гривень.А потім ви будете витрачати кошти тільки на купівлю фруктів.
Як бачимо, різниця між двома підходами становить:27 600 – 15 800 = 11 800 гривень на рік.
Щомісяця ви з коханою людиною витрачаєте приблизно 20 000 грн на продукти харчування та ще 5 000 грн на розваги (кафе, ресторани, кіно тощо). За все це можна розраховуватись, використовуючи:
● Готівку або картку будь-якого банку, яка першою опиниться під рукою.● Картки, що дають змогу заробляти кешбек за відповідні витрати.
Вочевидь другий варіант більш свідомий, адже завдяки кешбеку з тими самими витратами ви заощадите приблизно 500 грн на місяць або ж 6 000 на рік. І все це без необхідності змінювати свої звички чи обмежувати себе.
Сподіваємось, ми переконали вас у тому, що облік сімейних фінансів — це важливо, і вести його потрібно.
Оскільки ми говоримо про спільний бюджет, то спочатку слід визначити особистий бюджет кожного з партнерів. Наступним кроком варто підрахувати спільні доходи й витрати.
Cкористайтесь таблицею ⟶
Сподіваємось, ми переконали вас у тому, що облік сімейних фінансів — це важливо, і вести його потрібно.
Оскільки ми говоримо про спільний бюджет, то спочатку слід визначити особистий бюджет кожного з партнерів. Наступним кроком варто підрахувати спільні доходи й витрати.
Cкористайтесь таблицею ⟶
ВІТАЄМО!
Ви пройшли другий етап
ЕТАП 3
Досягнення фінансових цілей — саме це і є метою планування. Зафіксуйте свої цілі, сформуйте їх перелік. Це може бути що завгодно: новий телефон, авто, власне житло. Вкажіть їх поточну вартість.
Опрацюйте різні варіанти досягнення цілей:
Все залежить від пріоритету й важливості. Якщо, наприклад, нове авто стане активом, який допоможе вашій родині потроїти щомісячний дохід, то кредит для його купівлі може стати цілком виправданим рішенням.
ПОТРІБЕН ПЛАН
У ньому, окрім вище визначених цілей, потрібно врахувати і такі витрати
Обов’язкові щомісячні витрати
Тут все зрозуміло. Ідеться про оренду житла, комуналку, продукти, проїзд у транспорті, мобільний зв’язок тощо.
Інтереси обох партнерів
Для одного з партнерів важливо допомогти батькам з лікуванням чи відпочинком, а для іншого — пройти курси підвищення кваліфікації. Обоє мають бути в ĸурсі цих цілей і підтримувати одне одного в їх досягненні.
Пенсійні відрахування
Ми звикли, що пенсійні відрахування — клопіт роботодавця. Але це зовсім не означає, що на старість ви будете добре забезпечені. Щоб пенсія була гідною з фінансової точки зору, варто попіклуватися про це самостійно й заздалегідь. Бажано, щоб у фінплані була окрема графа «пенсія».
Заощадження
Вони стануть фінансовою подушкою безпеки у разі втрати роботи чи термінових витрат.
Борги & кредити
Якщо вони є, їх погашення обов’язково слід врахувати у фінплані.
Відпочинок
Він потрібен всім без винятку. Коли людина втомлюється, вигоряє на роботі, її ефективність знижується, що згодом може мати негативні наслідки.
Подарунки
Витрати на щорічні свята або ж спонтанні подарунки можуть бути чималими. Тож зручно мати резерв коштів саме на такі потреби.
ВІТАЄМО!
Ви завершили цю подорож
Cкористайтесь таблицею ⟶
Перш ніж розпочати спільну розмову про гроші, виділіть час і перегляньте ваш особистий бюджет або почніть його вести. Зробіть розмову про фінанси традицією сім’ї: визначте день і час, коли ви будете обговорювати спільні фінансові цілі. Розмовляйте про те, що ви хочете зробити та/або змінити. Відкриті й чесні розмови про гроші — запорука успішного фінансового планування.
Перш ніж розпочати спільну розмову про гроші, виділіть час і перегляньте ваш особистий бюджет або почніть його вести. Зробіть розмову про фінанси традицією сім’ї: визначте день і час, коли ви будете обговорювати спільні фінансові цілі. Розмовляйте про те, що ви хочете зробити та/або змінити. Відкриті й чесні розмови про гроші — запорука успішного фінансового планування.
Не бійтесь говорити про витрати й труднощі. Більше акцентуйте увагу на збільшенні доходів та інвестиційних можливостях. Запроваджуйте стратегію SMART для постановки цілей — від місячних до річних. Крок за кроком наближайтеся до їх реалізації. Щоб її досягти, варто:
Важливо не зупинятись, навіть коли щось не вдалося з першого разу. Ваші зусилля на початку фінансового планування можуть здатися непомітними, але результати обов’язково будуть. Як у випадку з вирощуванням розсади — спочатку ви не бачите прогресу, але згодом з’являються нові паростки, з яких іще через певний час виростуть саджанці.
Дозвольте собі бути неідеальними.
Пам’ятайте
Спільна фінансова діяльність може не лише зміцнити ваші стосунки, а й допомогти впоратися з будь-якими труднощами, які підносить життя, навіть у найскладніші часи. Ви разом здатні побудувати майбутнє, де фінансова незалежність стане реальністю.
Зробіть цей крок сьогодні.Заради себе та своєї сім’ї.
Маєте питання? ⟶Напишіть своє запитання, і ми відповімо вам.
Слідкуйте за нами: